Airbnb ile Ev Sahipliği

Airbnb ile Ev Sahipliği , eğer yeni insanlar ile tanışmaktan hoşlanıyorsanız ve evinizde onları misafir edebileceğiniz boş bir odanız veya boş bir eviniz  varsa , bu boş oda veya evinizi paraya çevirmek için güzel bir fırsat olabilir. Kendim bizzat 3 senedir Airbnb kullanıcısı ve Airbnb ile ev sahipliği yapmış biri olarak sizlere samimi tecrübelerimi ve tavsiyelerimi aktaracağım.

Airbnb Nedir ?

Airbnb kullanıcılarına internet üzerinden ev , özel oda , müşterek oda, kulübe ve hatta gerçek kale … kısacası kalacak yer sağlayan 2008 yılında kurulan bir websitesinin adıdır. Airbnb herhangi bir şekilde ev ya da otel sahibi değildir. Airbnb sadece ev/oda sahibi ve kiralayan arasında internet üzerinden aracılık sağlar ve bunun üzerinden hizmet bedeli olarak küçük bir komisyon alır. Halihazırda 191 ülkede 65.000 şehirde 4 milyon ev seçeneğiyle dünyanın en büyük online konaklama sitesidir.

Airbnb sizin sunduğunuz konaklama yerini web sitesinde yayınlayarak şehrinize tatil ya da iş maksatlı gelen insanların seçeneğine sunar.

Kimler Airbnb ile Ev Sahipliği yapabilir ?

Airbnb’de insanların konaklamasını sağlayacak bir odası , evi , hatta ortak kullanım alanında sunabileceği çekyatı, kanepesi olan herkes herhangi bir belge , izin vs gerektirmeksizin kayıt olup kullanıma açabilir.

Bu linke tıklayarak kayıt olabilir ve davetimle Airbnb’ de 85 tl seyahat kredisi kazanabilirsiniz>> Airbnb ev sahipliği yapma.<<<<

Airbnb ile ev sahipliği yaparak farklı kültürlerden insanlarla tanışırken aynı zamanda boş duran evinizden veya odanızdan para kazanabilirsiniz. Ben kendi yaşadığım evin bir odasını airbnb ile kiraya verdim ve pek çok yabancı turisti misafir ettim. Hem ingilizcemi geliştirdim , hem onların kendi ülkelerine, hayatlarına ve kültürlerine dair anlattıkları şeylerle ufkum genişledi , hem de onlarla eğlenceli vakitler geçirdim, dost oldum ve en önemlisi artık başka ülkelerde dostlarım ve tanıdıklarım var 🙂

Bütün bunları kullanıcı dostu , airbnb websitesi aracılığı ile yapmak gerçekten güzel bir şey.

Kendim Hollanda , Belçika , Bosna-Hersek , Kosova ve Makedonya’da Airbnb ev sahiplerinin evinde kaldım. Ev sahiplerim arasında hasta olduğumda bana bakan , benimle yemeğe gidenler , hatta bütün bir günü birlikte geçirdiğim ev sahiplerim oldu.

Yurt dışına gidip asosyal bir şekilde otel odasında kalmaktansa airbnb ile o şehirde yaşayan insanların evinde kalarak gerçekten oranın yerlisi olmak paha biçilemez.

Ben Airbnb sayesinde gerçekten yurtdışında olduğumu hissediyorum . Airbnb ile bulunduğunuz şehirde ev sahipliği yapmak ise bence yurtdışını ayağınıza getirmek. Ayrıca yeriniz popüler mekanda ise yerli misafirlerde kalmak isteyecektir.

Airbnb Güvenli midir ?

Pek çoğumuzun aklına gelen ilk sorulardan bir tanesi airbnb güvenilimidir sorusu . Sonuçta hiç tanımadığımız bir insan ile aynı evi paylaşmak insanı tedirgin edebilir.

Bunun için airbnb ‘nin aldığı önlemler şu şekilde :

 1. Evinize gelecek kişi ya da kişilerin profilini önceden görebileceksiniz. Burada doğrulanmış kimlik bilgisi, telefon numarası ve e-posta adresi ile kişinin resmi vardır.
 2. Kişinin daha önce kaldığı yerlerin ev sahipleri tarafından kendisine yazılmış yorumları vs okuyabilceksiniz.

“Bizzat benim hakkımda yabancı misafirlerimin ve benim gittiğim ülkelerdeki ev sahiplerimin yorumları”

Ben ev sahipliği yaparken ingilizcemi geliştirmeyi hedef aldığım için genelde yabancıları misafir ettim. Ve bu kişiyi misafir ederken şunu düşündüm  ” Bu kişi Meksika’dan evime küçüp bir laptopu yada televizyonu çalmak için bir sürü uçak bileti parası verip gelmiş olamazdı “:))

Ayrıca ülkemizde olmasada Airbnb 16 ülkede ücretsiz ev sahipliği koruma sigortası sağlıyor. Bu sigorta 1 Milyon dolara kadar ev sahiplerinin karşılacabilecekleri hasara karşı güvence veriyor. Belki gelecekte ülkemiz ev sahipleri de bu sigorta kapsamına alınır.

Airbnb ile Ev Sahipliği yaparak ne kadar para kazanabilirim? 

Airbnb ile para kazanmak kesin ancak ne kadar para kazanacağız hangi şehirde yaşadığınıza , sunduğunuz konaklama yerinin kalitesine , konumuna ve büyüklüğüne göre değişir. Sadece İstanbul’da 3500’ün üzerinde airbnb ev sahipliği yapan var.

Örneğinyerinizi günlük 80 tl’ye kiraya verirseniz , ayda 2400 tl para yapar. Boş duran bir oda için hiçde fena değil 🙂 Airbnb nin bir diğer güzel yanı eğer günlük 80 tl almak isityorsanız kendi alacağı hizmet bedelini ilanda 80 tl nin üzerine ekliyor. Yani oraya ne yazmışsanız tam olarak onu alıyorsanız.

Airbnb ile Ev sahipliği ile ilgili bilmeniz gereken bilgiler:
 1.  İlanınızda Evcil hayvan politikanızı belirtmiş olduğunuzdan emin olun.
 2. Evinizin gerçek durumunu ilanınızda yansıtın , misafiriniz beklemediği birşey ile karşılaşmasın.
 3. Çocuk getirmelerini istemiyorsanız bunu da belirtin.
 4. Çoklu kiralamalarda indirim yapabilirsiniz çünkü yerinizin boş kalma oranı düşecek ve temizlik gideri azalacaktır.
 5. Eğer bazı tarihlerde misafir kabul edemeyecekseniz , hesabınızdaki takvimden o günleri engelleyin.
Airbnb ile Ev Sahipliği yaparken başarılı olmak için ipuçları:
 1. Misafirlerinizin sizin hakkınızda yaptığı yorumlar çok önemlidir. Gelecekteki potansiyel misafirler de hakkınızda yapılan bu yorumlara bakarak evinizde kalıp kalmamaya karar verecektir. Yorumlarınız güzel oldukça listemelerde daha üst sıralarda çıkarsınız ve süper host olabilirsiniz. Böylece çok daha fazla misafir sizi tercih eder.
 2. Airbnb evinizde kalan misafirden , hem sizin profilinizde yayımlanacak değerlendirme alır hemde yayınlanmayacak arka planda sizin görmediğiniz bilgi sistemi için bir değerlendirme alır.
 3. Dolayısı ile misafirinizin , ev sahipliğinizden memnun olduğundan emin olun.
 4.  Odanın temiz ve düzenli olduğundan emin olun . Yatak çarşafı vs temiz ve ütülü olsun.
 5. Misafiriniz için temiz bir havlu bulundurabilisiniz , odasına birkaç küçük su , kullanması için küçük sabun ve minik şampuan koyabilirisiniz.
 6.  Etraftaki turistik yerler için broşür, harita, taksi ve tur numarası bulundurabilirsiniz.
 7. Kibar ve hoşgörülü olmanında bedavada olduğunu hatırlatalım 🙂

Eğer sizde insanlarla etkileşim içinde olmaktan hoşlanan, sosyal bir insansanız , ve ek gelir elde etmek istiyorsanız airbnb ile ev sahipliği yapmanızı tavsiye ederim. Size verdiğim bu kişisel davet linki ile 85 tl tutarında seyahat kredisi kazanmış olmak ve ev sahipliğine başlamak için >>>>Buraya Tıklayın<<<<

Esenlikle Kalın!

Leave a Reply