Amazon Rehberi

1.Amazon.com’dan veya columbia.com’dan pantolon ölçüsü belirlemek ;

Örneğin , Bu pantolonda olduğu gibi 30W x 32 L ölçünün anlamı belinizin pantolonun oturacağı bölgenin 30 inç , 32L ise iç bacak uzunluğunuzun, yani apış arınızdaki dikişten paçanıza kadar olan uzunluğu ifade etmektedir.

Ölçüm yaparken inç cinsinden mezuranız yok ise cm ile çıkan sonucu 0.394 ile çarparak inç elde edebilirsiniz.

Alttaki resimde kırmızı çizgiler iç bacak uzunluğunu ve bel ölçüsünü göstermektedir.

2. Amazon.com Prime üyelik

Amazon.com’da prime üye olmak ,

  1. 25 $ aşağı alışverişlerde size ücretsiz kargo sağlar.
  2. Bazı ürünlerde çok azda olsa küçük indirim sağlar.
  3. Film , kitap , dizi gibi pek kullanmayacağınız satın almalarda avantaj sağlar.
  4. Anlık fırsatlara 30 dk önceden erişim sağlar vs

Bunlardan belkide işe yarayan sadece ilk özelliktir. Amazon Prime ilk 1 ay ücretsiz üyelik vermektedir. Bu ücretsiz üyelik hakkını 1 ay kullanabilirsiniz.

!!!! 1 ay denemeden sonra üyeliğinizi iptal ettirmeyi unutmayın. Aksi takdirde hesabınıza 13 dolar otomatik olarak aylık üye ücreti yansıtılır. Bitiş tarihini takviminize vs işleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda alışverinizin yoğunluğuna göre Amazon.com prime üyeliğinizi 1 ay daha uzatabilmektedir.

3. Free return& Ücretsiz iade

           Amazon.com’da çoğu ürünün free return özelliği vardır. Bu özellik örneğin https://amzn.to/2OtILrd  bu linkteki gibi free return varsa iade edebilirsiniz. Eğer yok ise amerikan Px’in ordaki box office’de küçük zarfa konulmuş  pantalonu 15 dolara, kutuları ise neredeyse 90 dolara göndermek durumunda kalabilirsiniz. Afgan pazarındaki Usps ve Dhl’in ise nispeten daha pahalı olduğu söyleniyor.

          Columbia.com websitesinden alınan ürünlerde ise ücretsiz iade özelliği yok. Bu yüzden bu websitesinden alınan ürünlere özellikle dikkat edilmelidir. Aksi takdirde burada ürünü satmaya çalışırsınız.

          Amazon.com’dan ürün iadesi yapıcaksanız , returns&refunds kısmından müşteri yetkilisi ile görüşerek iade sürecini başlatabilirsiniz. Amazon.com bu konuda oldukça esnektir ve ürünün küçük veya büyük gelmesi ücretsiz iade kapsamındadır.

        Daha sonra size e-mail olarak gelen iade kağıdının 1 çıktısını alıp ,uygun bir kutuya koyup amerikan px’inin ordaki posta ofisinde ücretsiz olarak iade edebilirsiniz. 

4.Buy % Used satın almak

Amazon.com’un en önemli özelliklerinden biri kutusu açılmış sıfır , kutusu olamayan sıfır ,iade edilmiş sıfır yada üretimden kaynaklanan çizik vs olan küçük kusurları kategorilere ayırarak normal fiyatlarından daha düşük fiyata size satması. 

         Örneğin bu samsonite bavulu altındaki buy used bölümünden very good condition kategorisinden 82 dolara aldım. Paketi açılmamış olsaydı 110 dolara alıcaktım . Açıklama bölümünde bavulun sağında solunda bazı kozmetik çiziklerin olduğu yazıyordu. Bana göre zaten daha ilk uçuşta sağı solu çizileceği için farkeden çok birşey yok.

       Fakat kıyafet konusunda ve diğer pek çok üründe eğer bu bölümden alıcaksanız like new veya very good condition dışında almamanız tavsiye olunur. Yani Good veya acceptible almamaya çalışın.

Used kategorileri:

a) Like new : Ürünün durumu mükemmel , kullanma kılavuzları dahil var , hiçbir hasarı veya arızası yok, orjinal paketi açılmış veya yeniden paketlenmiş olabilir.

b)Very good : Üründe çok az kullanım izleri olabilir veya kullanılmış olabilir. Küçük çaplı çizik vs olabilir. Orjinal kutusunda gelmeyebilir.Kullanım Klavuzu vs olmayabilir.

c)Good : Üründe kullanımdan dolayı yıpranma gözükebilir, fakat iyi durumdadır ve herhangi bir sıkıntısı yoktur. Orjinal paketinde gelmeyebilir. Çizikleri olabilir.Klavuzu olmayabilir.

d)Acceptible :Ürün yıpranmış durumdadır fakat halen fonksiyoneldir.Hasarlı pakette veya yeniden paketlenmiş olarak gelebilir. Delikler , çizikler ve yıpranmış köşeler olabilir. Önceki kullanımdan dolayı izler olabilir.Bazı parçaları eksik olabilir.

Columbia:

Genel olarak amazondaki Columbia ürünleri Türkiye’deki Columbia ürünlerden daha pahalıdır(Linklerden kıyaslama yapabilirsiniz). Ayrıca bulunduğumuz bölgenin Amerikan vergi sistemine dahil olmaması nedeniyle Amerikan vatandaşlarından bile daha ucuza alabiliyoruz. Buda başka avantaj tabi.

A)Kıyafet

Columbia.com’dan yada Amazon.com Columbia marka ürünler alırken dikkat edilmesi gereken şey Türkiye’de giydiğiniz ölçüden bir benden büyüğünü almanız gerektiğidir. Columbia’nın ölçüleri Türk insanına göre oldukça büyüktür.

Örmeğin , Türkiye’de Medium beden giyiyorsanız , Small beden Columbia almalısınız.

Genel olarak Columbia ürünlerinde mont ve bot dışındaki ürünleri almanızı, eğer çok bir fiyat avantajı yoksa tavsiye edilmez.Mont ve bot alırken ise omni-heat olmasına dikkat edilmelidir. 

Bazı montlar fotoğraflardan kalın görünse de , açıklamaları iyi okunmalı çünkü beklediğinizden ince gelebilir. Özellikle Powder 650 altındaki mont isimleri örneğin powder 450 ince yapıda olduğu için koruma sağlamayabilir.

Mümkün olduğunca omni-heat özellikli ürünler tercih edilmelidir. Mont ve Bot dışında kalan ürünler ise örneğin columbia marka tişört , şort ya da polar Amazon.com’dan  örneğin daha uygun fiyata alınabilir.

Columbia PFG etiketli ürünler genel olarak salaş ve bol olurlar. Genellikle fiyat avantajı sağlarlar.Eğer medium giyiyorsanız small beden bile bazen büyük gelebilir.

B)Ayakkabı

Adidas ve nike marka spor ayakkabıları Columbia’nın pek çok spor ayakkabısından daha iyidir.Fakat Columbia marka botlar gerçekten kalitelidir ve burada almak , Türkiye’ye göre avantaj sağlar.

Columbia Marka ayakkabı&bot ölçüsüne karar verirken yapılması gereken ,

1.Ayağınızı bir kağıda koyup topuğunuz en çıkık noktasından ayak ucunuzun en çıkık noktasını işaretleyin ve cm ile ölçün.

2.Bu cm ölçüsüne 1 cm’de siz ekleyin

3.Size&Fit Kısmında cm ile ayağınıza karşılık gelen US ölçüsünü seçin.

4. Eğer ayağınız kürekli ise wide olan modelini alın.

Bir diğer yöntem ise mevcut ölçüsünden memnun olduğunuz ayakkabının cm ölçüsüne bakım Columbia üründe ona karşılık gelen US Size kısmından almak.

Bazı durumlarda özellikle bayanlara alınacak ayakkabılarda big kids yazan ayakkabıların numaraları yetişkinlere olmaktadır. Ürün kalmadığında veya fiyat avantakı sağladığında bu durum düşünülebilir.

Columbia İndirimleri Yakalamak

  1. %25 Yeni kayıt indirimi      

Columbia.com’a üye olduktan sonra 7 gün içerinde size %25 indirim kodu gelir. Bu kodu tek seferde alışveriş sepetinizin tamamına uygulayabilir bütün ürünleri %25 daha ucuza alabilirsiniz. Eğer etik açıdan dert etmezseniz tekrar tekrar farklı email adresleri ile üyelik açıp %25 indirim hakkını kullanabilirsiniz.

       2)% 20 Doğum günü indirimi

Columbia.com’a üye olurken belirttiğiniz doğum günü tarihinizde size o ay içerisinde kullanabileceğiniz , sepetinizdeki ürünlerin tamamına uygulanacak tek kullanımlık %20 hediye kuponu verilir. Bu hediye kuponunu %25 yeni kayıt indirimi ile kullanamazsınız.

      Doğum gününüzü yakın bir tarihe çekip indirimden erken faydalanabilirsiniz.

       3) %10 Askeri personel indirimi

Columbia.com’un müşteri temsilcisi ile yazışarak Nato üssünde çalışan asker olduğunuzu belirtirseniz size yüzde 10’luk indirim kodu vericektir. Bunu sepetinizin ödeme kısmında ” having Promo code ?) yazan yere kopyalarsanız yüzde 10 indirim kodunuz daha olur. Bu kod yeni kayıt indirimi ile kullanılabilmektedir.

Bütün bunların yanında Columbia.com her 100$’lık alışverişinize 5$ alışveriş çeki vermektedir. Alışverişinizi yaptıktan 21 gün sonra size gelen alışveriş çekini kullanma hakkı kazanırsınız. Bunun nedeni bir önceki alışverişinizden doğabilecek iade sonucu size verilen hediye çeklerini columbia’nın iptal edemeden kullanma ihtimalinizdir.

     Early bird – Doorbusters – Blackfriday gibi zaman zaman yapılan toplu indirimler ile yukarıdaki indirmleri birleştirebilir, ciddi fiyat avantajı elde edebilirsiniz.

Celvın Clein:

Özellikle Tişört ve kot konusunda Celvın Clein iyi bir markadır.Türkiye’ye göre oldukça uygun fiyatta olan Celvın Clein ürünleri zaman zaman Amazon.com’da indirime girer. Örneğin bu tişört    9 dolara alınmıştır. Bedeni ise Türkiye’deki ile aynıdır.

Adidas:

A)Kıyafet

Adidas marka kıyafetler çok fazla avantajlı olmasada indirimler takip edilerek biraz daha ucuza alınabilir.Örneğin bu ürünü 36 dolara aldım.

Adidas marka ürünler Türkiye’deki ölçülerle hemen hemen aynıdır ,yani ne giyiyorsanız onu sipariş edebelirsiniz.

B)Ayakkabı

Eğer Ayakkabı alacaksanız halihazırda kullanmakta olduğunuz ayakkabının ölçülerin

Puma:

Puma Ürünler , özellikle tişörtler fiyat olarak Türkiye’ye göre avantajlıdır. Örneğin bu tişört  7.4 dolara alınmıştır.

 

New Balance:

New Balance kıyafetler  fiyat bakımından avantajlıdır. Kıyafet ölçüleri ise Türkiye ile aynıdır.

New Balance ayakkabılarda Sketchers gibi Türkiye’deki fiyatlara göre avantajlıdır. Amazon.com’da New Balance ayakkabılarda zaman zaman indirimler olmaktadır. Örneğin bu ürünü 22 dolara aldım.

 

Leave a Reply