Arsa Kiralamak

       Eğer şahsınıza  ait boş olan bir arsa ya da tarlanız varsa arsa kiralamak sizin için güzel bir ek gelir elde etme imkanı sağlayabilir .  Arsa kiralamak size sermayesiz para kazanma imkanı sağlayacaktır. Sanki bir eviniz varmış ve kira geliri elde ediyormuş gibi , arsa kiralamak size ek kazanç sağlayabilir. Çoğu insan henüz bu fikri bilmediklerinden veya önemsemediklerinden dolayı rekabet oldukça düşük. Yani arsa kiralamak için  müşteri bulmanız şu an çok kolay.

      Arsa kiralamak için arsanızın size ait olması da şart değil. Annenizin , babanızın , dedenizin  vs. boşta duran atıl durumdaki arsalarını da kirayalayabilirsiniz. Hatta henüz sizin olmayan yada akrabalar arasında tartışmalı durumdaki arsalarıda ortak bir kararla kiralayabilir ve arsa kiralama gelirinden payınıza düşen parayı alabilirsiniz.

      Akrabalar arasında problem olsa da sonuçta bu durum herkesin yararına olacağı için arsa kiralamak üzerine bir şekilde anlaşılabilir ve karar verilebilir. Eğer akrabalarınız rasyonel ve mantıklı insanlar değilse onları bunun için ikna etmeniz gerekiyor 🙂

     1.Arsamı nasıl kiraya verebilirim?

arazi kiralama

arsa kiralama

      Arsa kiralamak günümüzde sahibinden.com gibi sitelerin sayesinde oldukça kolaydır. Siz yeterki ürününüzü piyasa çıkartın mutlaka ona ihtiyacı olan biri çıkıcaktır.  Üstelik bu ilanı çok kısa zamanda verebilirsiniz.

      Örneğin İstanbul’da oturuyorsunuz ve kiralamak istediğiniz arsa Samsun’da. Bu durumda İstanbul’dan kalkıp Samsun’a gitmeye bile gerek kalmadan arsanızı ilana verebilir kiracı bulabilirsiniz . İşte size https://parselsorgu.tkgm.gov.tr adlı adres. Buraya tıklayarak ve tapu bilgilerinizi kullanarak arsanızın net yerini öğrenebilir ve https://www.google.com.tr/maps adresini kullanarak arsanızın uydu üzerinden ekran fotoğrafını alıp ilan fotoğraflarına koyabilirsiniz. Artık bunda sonra size sadece girişimcilerle konuşup anlaşmak kalıcak.

     2. Neden Arsamı Kiraya Vermeliyim?

       Diyelimki  dedenizden,babanızdan vs kalan bir arsa var ve henüz satmayı düşünmüyorsunuz. Veya kendiniz şehire yakın biryerlerde gelecekte değerlenir umuduyla arsa satın aldınız ve ileride ev yapmak ya da müteahite vermek niyetinde olduğunuz için arsa kiralamak istemiyorsunuz fakat bu müddet içerinde arsanın boş kalacağını tahmin ediyorsunuz. Ben genede arsa kiralamayı fikrini bir düşünün derim. Çünkü genelde müteahite verme işleri uzun yıllar sürer ve bu süre boyunca arsa kira geliri elde edebilirsiniz.

Eğer arsanızla ilgili gelecekte planlarınız varsa , arsanızın konumuna göre otopark, hobi bahçesi ve depo alanı olarak kullanmak isteyen kiracılar bulabilir ve sözleşme bitiminden sonra arsanızı hedefleriniz doğrultusunda kullanabilirsiniz .Veya orta vadede çadır kurup tavuk çiftliği ,solucan gübresi üretimi vs yapmak isteyenlere kiralayabilirsiniz.

İlanınızı verirken sizlere tavsiyem mümkünse emlakçı aracılığıyla değil sahibinden olarak vermenizdir. Unutmayın ki her sektörde olduğu gibi sahibinden ilanlar müşteriler için daha caziptir ve daha çabuk sonuçlanır. Kimse fazladan para vermek istemez. Arsanızı kiralayacak insanlar muhtemelen arsa satın alamadıkları için kiralamayı tercih ediyorlardır. Bu yüzden kira talepinizi mümkün olduğu kadar düşük tutmanızı tavsiye ederim.

  • Bizim prensibimize göre para kazanırken öncelik , mal veya hizmet üretmek ve topluma faydalı olmaktır. Burada yaptığınız üretim girişimcilere ve üretim yapacak insanlara yer sağlamaktır. Ekonomi açısından bakıldığında eğer insanlar arazilerini kiraya verirlerse yeterli arz nedeniyle arsa kiralama fiyatları düşer, buda üretim maliyetlerini düşürür buda bütün topluma daha düşük fiyatta ürün alma imkanını sağlayarak halkımıza katkı sağlar.

Leave a Reply