Dalgıç Okulu Kurmak

Eğer sporcu bir kişiliğiniz varsa ve dalış yapmayı seviyorsanız Türkiye’nin neresinde olursanız olun dalgıç okulu kurmak sizin için hem harika bir gelir sağlayabilir hem de sevdiğiniz bir işi yapmış olursunuz.

Dalgıç okulu kurmak için denize kıyısı olan bir şehirde yaşıyor olmanız gerekmiyor. Hani diyoruz ya ülkemiz çok güzel , canım Anadolu diye işte ülkemizin dört bir yanı berrak masmavi tüplü dalış veya serbest dalış yapılabilecek göllerle  dolu. Ayrıca sadece tüplü dalış değil serbest dalış ve zıpkın eğitimide verebilirsiniz.

İçinizden ya ben iç anadolu şehirinde oturuyorum kim ilgilenir dalış yapma ile demeyin. Çoğu şehirde insanlar yapacak aktivite bulamıyor ve bundan şikayet ediyor. Bildiğiniz gibi insanların çoğu sosyal aktivite olarak çay içiyor:) Tam tersine denizi olmayan şehirleri dalgıç okulu kurmak için fırsat olarak görüyorum. Denizi olmayan bir şehirde dalgıç okulu kurmak insanların kısa zamanda dalış okulunuzdan haberdar olmasını sağlayacaktır. Üstelik bu okulda insanlara sadece dalış eğitimi vermek zorunda değilsiniz , eğer dalış eğitmeni iseniz tıpkı Akdenizdeki dalış klüpleri gibi günü birlik dalış turları düzenleyebilir , hiç dalış tecrübesi olmayan insanlara 5 metreye kadar tüplü dalış yaptırabilirsiniz.

Dalgıç okulunuzun reklamı için tek yapmanız gereken müşterilerinizin ya da öğrencilerinizin su altında gopro ile fotoğraflarını çekmek ve onlara vermek. Onlar bunu anında instegram ve facebook’a koyup reklamınızı yapacaktır zaten 🙂

dalış okulu

Dalgıç okulu kurmak sandığınız kadar maliyetli olmayabilir. Eğer denize kıyısı olan ve turistik bir şehirde yaşıyorsanız teknenizin olması gerekir çünkü diğer dalış okullarının teknesi olacaktır. Ancak denizi olmayan bir şehirde yaşıyorsanız ya da deniz var ancak etrafta dalgıç okulu yoksa tekneniz olmasada olur. Ekipmanlarınızı arabanıza yükleyerek deniz veya göl kıyısına gidebilir ve deniz veya göle karadan girerek dalışınıza başlayabilirsiniz.

Böylece en önemli maliyet olan tekne satın alma ortadan kalkmış olur. Geriye sadece dalış ekipmanları , kıyafetleri , tüpleri doldurmak için kompresör vb malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Bir süre sonra malzemeler çok fazlalaşır diyorsanız kendinize içi boş bir karavan yaptırabilir ve bu malzemeleri hem burada saklayabilir hemde biryerden biryere taşıyabilirsiniz.

Dalgıç okulu açmak için tahmin edersiniz ki bir eğitmen olması gerekir. Bu kişi siz veya halihazırda dagıç eğitmeni olan birisi olabilir. Ama mutlaka lisanslı bir dalış eğitmeni tarafından bu eğitimlerin verilmesi veya günübirlik dalıcıların daldırılması gerekir. Aksi durumda hem insanların hayatını riske atmış olursunuz hemde hukuki olarak olsaı bir kaza durumunda sıkıntı yaşarsınız.

Eğer dalgıç okulunuza kendiniz eğitmen olmak isterseniz sırasıyla tek yıldız, iki yıldız, üç yıldız dalış lisansının ardından, tek yıldız eğitmeni , 2yıldız eğitmeni, 3 yıldız eğitmeni olabilirsiniz. Tek yıldız eğitmen lisansıyla bahsettiğimiz dalgıç okulu kurmak işini yapabilirsiniz. Tek yıldız lisansını 2 -3 günlük eğitimin ardından alabilir. Tek yıldız lisansını aldıktan sonra 20 dalış yapıp kontrol dalıından sonra  iki yıldız , ardından 50 dalış ve kontrolden sonra üç yıldız lisans sahibi olursunuz. Üzerine 50 dalış yaptıktan sonra tek yıldız eğitemenlik sınavına girersiniz ve tek yıldız eğitmen lisansı sahibi olursunuz. Tabi tüm bu lisanları almak ,sınav tarihleri vs sürdüğünde biraz uzun sürebilir ancak kendinize yatarım yapmış olacaksınız. Eğitmenlik lisansınızla yazın turistik dalış teknelerinde çalışabilir kendi okulunuzu kurmadan önce tecrübe sahibi olmuş olursunuz.

Bir Çin Atasözünün dediği gibi ” Eğer sevdiğiniz bir işte çalışıyorsanız , çalışmıyor sayılırsınız.” ya da Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs abimizin dediği gibi ” love what you do” yani yaptığınız işi sevin derim. Bu işi bir para kazanma aracı değilde insanları mutlu etme , doğaya zarar vermeden sevdirme aracı olarak düşünün. Dalışı bir tutku olarak görürseniz hem başarılı olur hemde para kazanırsınız.

Esenlikle Kalın!

 

Leave a Reply