Kedi Köpek Pansiyonu

kedi köpek pansiyonuKedi köpek pansiyonu açmak iş fikri öncelikle kedi ve köpek seven insanlar için geçerli olan bir iş fikridir. Kedi köpek oteli ya da pansiyonu açmak için gereken belgeler konusuna geçmeden önce tekrar söylemeliyim ki evcil hayvan pansiyonu açmayı düşünen bir insanın öncelikle koyu bir hayvansever olması gerekir.  Çünkü eğer hayvansever değilseniz , ne kedi köpek dostlarımıza iyi bakabilirsiniz ne de onların oldukça duyarlı sahiplerini memnun edebilirsiniz.

Çoğu kedi köpek sahibi , kedi  ve köpeklerini arkadaşları ve hatta çocukları gibi görürler. Onlara kişilik kazandırır ve one göre onlara davranırlar. Hatta başkalarının bile bu şekilde davranmasını isterler. Hatta onlara hayvan denilmesine bile içten içe kızar isimleriyle hitap edilmesini beklerler. Eğer bu işi yaparsanız size ilk ipucunuzu ben vereyim , evinizde ya da evcil hayvan otelinizde baktığınız kedi köpeklere sahibinin yanında hayvan demeyin , misafir diyin. Örneğin ” Bu haftasonu 3 tane misafirim var başka misafir kabul edemeyeciğim ” gibi :).

Günümüzde insanların daha bireysel yaşamaya başlamasıyla birlikte daha fazla insan evlerinde evcil hayvan besliyorlar. Ayrıca insanlar geçmişe nazaran daha mobil yani daha fazla seyahat ediyorlar.  Bu iki faktör ülkemizde de evcil hayvan pansiyonu , kedi köpek oteli iş fikrini daha cazip hale getiriyor. Evcil hayvanınız olmasa bile çevrenizdeki evcil hayvan sahiplerinin , kedi köpeklerini bırakacak veya onlara bakacak birini aradıklarına mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

Bu işin bir diğer güzel yanı bu iş fikrini ülkemizin hemen her şehrinde yapabilirsiniz. Büyük şehirlerde pek çok evcil hayvan sahibi olan olsada rekabet oranı daha fazladır. Ancak pek çok şehrimizde bu hizmet bulunamamaktadır bile. Ve pek çok şehirdeki insan bu hizmeti veteriner veya eş dosttan rica etmektedir. Hatta büyükşehirlerde bile var olan bazı kedi köpek pansiyonlarının kalitesiz hizmetinden insanlar dert yanmaktadır.

Kedi köpek oteli işinden ne kadar para kazanırım ?

Kedi köpek pansiyon işinden ne kadar kazanırım sorunun cevabına gelince 2018 yılı itabarıyla köpekler günlük 50-75 tl kediler ise 25-45 tl arasında değişen fiyatlardan ücretlendiriliyor. Tabi kedi ve köpekler pansiyonda kaldığı sürece mamalarını almaktan siz sorumlusunuz. Ayrıca kedi köpek sahipleri evcil hayvanına verilmesi istenen mamayı seçebilir , dolayısı ile onların istediği mamayı satın almanızda gerekebilir. Ayrıca evcil hayvan pansiyonda kaldığı sürece sağlığından da siz sorumlu olduğunuzdan bir veterinerle anlaşmanız gerekecektir.

Kedi köpek pansiyonu sahiplerinin kedi ya da köpek kabul ederken 2 şartları vardır:
  1. Evcil hayvanın bütün aşılarının yapılmı olması
  2. Diğer kedi ve köpeklere bulaşıcak bir hastalığının olmaması

Kedi köpek pansiyonu işine küçük küçük başlamanızı tavsiye ederim. Evcil hayvanları sevdiğinizi varsayarak önce kendiniz mümkünse evinizin uygun biyerinde beslemeye başlayın. Diğer yandan yavaş yavaş Kedi köpek pansiyonu hizmeti verdiğini çevrenize yaymaya başlayın. Gördüğünüz evcil hayvan sahiplerine kedi köpek pansiyonu hizmeti verdiğinizi söyleyin. Mümkünse telefon numaranızı bırakın , hatta kartınızı verin. Sosyal medyayıda etkin olarak kullanın. Verdiğiniz hizmetle ilgi instegram ve facebook hesapları açabilirsiniz.

Kedi köpek pansiyonu işine küçük çapta başlayıp piyasayı ve kendini tanıdıkça kendiniza güveniniz gelir ve büyük çapta profösyonel olarak yapıp yapmamaya daha kolay karar vereceksiniz. Eğer gerçek anlamda kedi köpek pansiyonu açmaya karar verirseniz belediyeden ruhsat almanız ve bütün prosedürleri uygulamanız gerekir.

köpek gezdirme işi

Ayrıca köpekleri gezdirmeyi hizmetinide düşünün. Köpeklerin günde minimum 2 defa dışarı çıkarılıp gezdirilmeleri gerekir. İşten yorgun gelen veya bunun için zamanı olmayan köpek sahipleri için bu durum biraz sıkıntı olabilir. Onlara köpek gezdirme hizmetini de sunmayı düşünün derim.

Köpek bakımı

Yeteneklerinize güveniyorsanız ek olarak köpek kuaför hizmetide verebilirsiniz. Hatta köpek kuaförü geliriniz pansiyon gelirinizin önüne geçebilecek kadar karlı  olabilir.

Kediler ve köpekler hiç tanımadıkları öteki kedi ve köpeklerden rahatsız ve tedirgin olurlar. Onlara daha rahat ve huzurlu yaşam alanı sağlamak ve birbirlerine zarar vermelerini önlemek için odalarınızı küçk bölmelere ayırabilirsiniz. Ayrıca her kedinin kumunun ayrı olmasının iyi olduğunu düşünürsek kumları bu bölmelerede koyabilirsiniz. Bahçeli bir kedi köpek pansiyonunuzun olması size doğal olarak kolaylık sağlayacaktır.

Evcil hayvan pansiyonunuzda sadece kedi ve köpeklere değil kuşlar, iguanalar hatta balıklara bile  yer verebilirsiniz. İnsanlar genelde bir yere gidecekleri zaman arkadaşlarından eş ve dostlarından rica etselerde bu konuda sizin ev sahipliğinize ihtiyacı olan insanlarda var.

Kedi köpek oteliniz için hayvanların kullanabileceği kaliteli ve özenle seçilmiş ,  oyuncaklar , tırmık aparatları , yataklar, sepetler , oyuncak toplar , battaniyeler almak size inanılmaz avantajlar sağlayacak profilinizi yükseltecektir. Temiz , tertipli ve güzel bir ortam gören hayvan sahipleri sizi birbirine tavsiye edeceklerdir.

Sonuç olarak , eğer gerçekten hayvanları seviyorsanız , onlarla vakit geçirmek sizin için bir eğlence ise bu işi yapmalısınız aksi takdirde hem yorulur hem zarar edersiniz. Eğer hayvanları seviyorsanız başarılı ve mutlu bir iş fikri sizi bekliyor.

Esenlikle Kalın!

Leave a Reply