Süs Havuzu Yapmak

Dekorasyon kabiliyetinize , göz zevkinize , estetik algınıza , sanatsal bakış açınıza ve el becerilerinize güveniyor ve açık havada fiziksel olarak yorulmaktan zevk alıyorsanız süs havuzu yapmak , para kazanmak için iyi bir iş fikri olabilir. Ayrıca neredeyse sıfır maliyetli olduğu için,bu iş fikri için sermayesiz iş fikri diyebiliriz.

Süs havuzu yapmak diğer adıyla ( bahçe havuzu ) sandığınız kadar komplike bir iş değil. Orta seviyede el becerisi ve göz zevki olan bir insan size anlatacağım yöntemle rahatlıkla güzel bir süs havuzu yapabilir. Zamanla kendinizi geliştirerek daha güzel süs havuzları yapmaya başlayacaksınız.  Sizlere adım adım süs havuzu nasıl yapılır ve süs havuzu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir anlatacağım. Daha sonra süs havuzu yapma iş fikrini nasıl hayata geçireceğimizi bahsedeceğiz.

Süs Havuzu  Nasıl Yapılır ?

      1.Süs havuzunun yerini belirleyin.

Daha en başta süs havuzunun yerinin doğru olması önemli. Sonradan değiştirmek zor olacaktır. Kötü yere yapılmış süs havunuzu güzel göstermek ek çaba gerektirecektir. Yapmak istediğiniz yerin altından elektrik kabloları , su boruları vs geçmediğinden emin olun. Çalışma masanızdan veya evinizde otururken görmek istediğiniz yerden görünmesini düşünün. Eğer süs havuzunda bitkiniz olacaksa karanlık bir köşeye süs havuzu koymayın. Eğer bitki koymayacaksanız gölge bir yerede süs havuzunuzu koyabilirsiniz. Gölge olan yerde daha az yosun oluşacaktır. Fakat bu yosunlardan kurtulmak için filtreli su motoru gerekir.

      2.Süs havuzunuzun büyüklüğünü ve şeklini belirleyin.

Bunun için ip veya bahçe hortumunuzu kullanabilirsiniz. Hiç bir fikriniz yoksa böbrek şeklini verin 🙂 ayrıca süs havuzlarını şelaleler ve kanallar yardımıyla birbirine bağlayabilirsiniz. Eğer süs havuzunuza bitki ve balık koyucaksanız 5 metrekare yüzey alanına sahip bir havuz gayet yeterlidir. Derinlik maksimum 60 cm olsun ve bitkileri koymanız için kıyıya doğru 15 cmlik merdivenler halinde kazın. Farklı bitki türleri farklı derinliklerde yetişir. Bahçe havuzunuzun içinde bu derin noktaların olması ani ısı değişimlerini önleyerek balığın strese girmesini önler. Sanılanın aksine süs havuzu ne kadar büyükse bakımı ve içindeki hayatı idame ettirmek o kadar kolay olacaktır.

Eğer daha küçük çaplı bir süs bahçe havuzu istiyorsanız , sıksık temizlik ve bakım yapmaya hazır olun ve balık koymayı unutun. Sadece bitkilerin olduğu bir havuzda güzel ve çekici olacaktır. Çünkü koyulan balıklar genelde bu bitkileri yerler.

      Süs havuzu brandası hesaplama :

2 x havuzun maksimum derinliği (m) x havuzun uzun kenarı(m)= Brandanın uzunluğu

2 x havuzun maksimum derinliği (m) x havuzun geniliği (m)= Brandanın genişliği

Örneğin : 4×3 metre boyutlarında maksimum derinliği 50 cm olan bir havuz için uzunluğu 5 m genişliği 4 m olan bir brandaya ihtiyacınız var.

Süs havuzu & bahçe havuzunuz için ihtiyacınız olan brandayı , bulunduğunuz şehirdeki hırdavatçılardan veya internet ortamından satın alabilirsiniz.

      3. Süs havuzunuzu kazın. 

      Bildiğimiz kazma kürek bu iş için yeterli olacaktır. Muhtemelen tahmin ettiğinizden daha çok yorulacaksınız o yüzden süs havuzu yapma partisi adı altında eşinizi dostunuzu çağırın efendim. Yukarıda bahsettiğimiz gibi merdiven dizaynında yapmayı unutmayın.

     4.Süs havuzu brandanızı yerleştirin.

Bırandayı yerleştirmeden önce kazdığınız zeminin mümkün olduğu kadar pürüzsüz olmasını sağlayın. Sivri taşlar , çıkıntılar vs olması durumunda , suyun yaptığı ağırlıkla birlikte delinmesine veya yırtılmasına neden olabilir. Su koyduğunuzda brandanızdaki kırışıklıklar düzelecektir.  Brandanızın rengi siyah veya mavi olmasını tavsiye ederim.Brandanızı yerleştirdikten sonra zemine küçük yuvarlak taşardan koyarak doğal ve estetik görünümünü artırabilirsiniz.

     5.Su filtrenizi veya şelale sisteminizi yerleştirin. 

      Eğer süs havunuzunuza su bitkisi veya balık koymayacaksanız , havuzda yosun oluşmaya başlayacağı ve çirkin bir görüntü oluşacağı için süs havuzunuza filtre sistemi eklemelisiniz. Eğer bitki veya balık koyarsanız , bu canlılar suda yosunların beslendiği maddeleri yiyerek suyun temiz kalmasını sağlayacaktır.

      6. Su ile doldurun.

      Geldik bu işin en zevkli kısmına , yaptığınız havuzun su ile doluşunu izlemek 🙂 . Eğer süs havuzunu doldurmak için şebeke suyunu kullanıcaksanız , suyun içindeki klorun buharlaşması için bir hafta beklemelisiniz. Kuyu suyu kullanıyorsanız böyle bir problem yaşamazsınız.

      7. Kenerları taşlarla dekore edin.

       Süs havuzunuzu su ile doldurduktan sonra kenarlarda naylon görüntüleri olacaktır. Kenarları yatay taşlarla örerek ve kapatarak doğallık izlenimi vermelisiniz. Ne tür ve ne renkte taşlar kullanacağınız ise sizin ne stilde süs , bahçe havuzu yapmak istediğinize kalmış. Taşların yaklaşık 5 cm havuza duğru sarkmasını sağlayarak barandayı gizleyin. Kenarları tahta ile kapatmak da şık bir görüntü verecektir. Eğer insanların kenarlarına basmasına müsaade edecekseniz daha sağlam olması açısından taşların altına çimento uygulaması yaparak sağlamlığını artırmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca etrafına güneş enerjili renkli lambalar yerleştirebilirsiniz. Bunlar geceleyin süs havuzunuzun ışıl ışıl görünmesini aynı zamanda duruma alışık olmayan ev sakinlerinin havuzunuzun içine düşmesini önleyecektir 🙂

bahçe havuzu yapımı

      8. Süs Havuzunuza Bitki ve Balık Ekleme.

       Eğer süs havuzunuzun yüzeyi 5 metrekare civarında ise ve doğru bitkileri seçerseniz havunuzun tam anlamıyla kendi kendine bakabilme yeteneğini kazanabilir. Havuza etki eden güneş ışığını azaltmak için yüzeyi en az 3 de 1 oranında kapatan su üstü bitkileri yerleştirin.

Su üstü bitkileri mesala nilüfer , balıklarınıza uygun saklanma yerleri  ve gölge sağlamanın yanı sıra havuzunuza gelen güneş miktarını azaltarak yosunların diğer ifadeyle alglerin oluşmasını önler.

Su altı bitkileride kendi kendine yetebilen süs havuzları , bahçe havuzları için önemlidir. Sudaki oksijen seviyesini artırır ve alglerin beslenebileceği sudaki gıdaları yiyerek onların yetişmesine engel olur. Havuz yüzeyinizin metrekaresi başına 10 tane sualtı bitkisi koymaya çalışın.

Süs havuzunuza bitkileri yerleştirmek için en uygun zaman ilkbahardır. Böylece yerlerine yerleşmek için daha fazla zamanları olur. Ancak yazında koyabilirsiniz tabii. Süs havuzunuza bitkiyi koyarken bir saksı içerinde koymanız size kolaylık sağlayacaktır. Saksıyı koyarken bitkinin toprağının su içerisinde dağılmamasına özen gösterin. Eğer havuzun tabanına koyduğunuz toğrağa bitkilerin tutunmasını isterseniz , bitkileri aşırı yayılma durumunda kontrol etmeniz zor olacaktır ama bunuda yapabilirsiniz tabi. Deneyerek hangisinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Süs havuzunuza balık koymadan önce bir ay kadar bitkilerin oturmasına ve kendilerini toplamasına müsaade edin. Daha sonra pet shoptan veya akvaryumculardan alacağınız balıkları önce bir saat kadar içinde oldukları poşetle su üstünde yüzdürün. Bu sayede yavaş yavaş havuzunuzun ısısına alışacaklardır. Müteakiben balıkları havuzunuza bırakın. Akvaryumculardan alacağınız japon balıkları süs havuzunuz için uygundur.

bahçe havuzu

    9. Süs havuzunuzun keyfini çıkartın 🙂

Son derece keyifli değil mi ? Eğer sizde böyle bir işten çok keyif alıyorsanız ya da alacağınızı düşünüyorsanız , profosyönel süs havuzu , bahçe havuzu yapımcısı olabilirsiniz. İnsanlara bu konuda yardım ederek ve danışmanlık yaparak onlara yardımcı olabilirsiniz. Yaptığınız işleri facebook ve instegramda paylaşarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Yada bahçeli evi olan insanlara broşür dağıtabilirsiniz. Fiya tamamen yaptığınız işin kalitesine ve piyasa koşullarına kalmış. Eğer bu iş fikri sizi heyecanlandırdıysa şimdiden başarılar dilerim.

Esenlikle Kalın !

 

Leave a Reply