Teraryum Yapmak

evde teraryum yapmak

Teraryum yapımı

Eğer göz zevkinize , sanatınıza , dekorasyon kabiliyetinize güveniyor ve bitkilerle uğraşmayı seviyorsanız , teraryum yapmak ve teraryum yaparak para kazanmak sizin için harika bir fikir olabilir.

Son dönemde popüler olan ve hediyelik çiçeklerin yerini hızla alan teraryumlar, özellikle çiçeklerle ilgilenmeyi sevenler ve hayal gücünü kullanarak tasarım yapmak isteyenler için ilgi çekici bir gelir kaynağı..

Teraryum malzemeleri

Peki nedir bu teraryumlar ? İçerisinde canlı bir yaşam alanı yarattığınız,genellikle hayal gücünüze kalmış minyatür malzemelerle oluşturulan bitki akvaryumlarıdır tanımını yapabiliriz. Şunu unutmamalıyız ki teraryumlar bitki aksesuarı olmalarının yanı sıra, gerçek bir habitat sistemdir.. Teraryum yapmak için , bitkilerin bulunduğu ortam , aldığı ışık , verdiğiniz su miktarı ve bitkilerin cinsi çok önemlidir. Teraryum yapmaktan söz açılmışken , teraryumda hangi küçük bitkileri yetiştirebileceğimizden de bahsedelim.

Su tutma özellikleri yüksek olan teraryum sukulentleri , soğuğa ve sıcağa en dayanıklı olan teraryum kaktüsleri , dekoratif özelliğiyle tasarımınıza şekil vereceğiniz teraryum yosunları , hayatta kalmak için toprağa gerek duymayan air plantler ve Kalanşo Çiçeği , Fittonia , Plega gibi birçok bitki çeşidini teraryum yapmak için kullanabiliriz.

Teraryum Malzemeleri

Bu güzel dünyayı oluşturmak için diğer teraryum malzemeleri hakkında bahsedelim. Teraryum yapmak için öncelikle habitatımızı kuracağımız bir alan gerekli bize; cam bir fanus olabilir , cam şekerlikler ,vazolar veya kavanozlar , hatta kırık saksılar , kırık şarap şişleri olabilir , tamamen yaratıcılığımıza kalmış..  Küçük çakıl taşları ,torf , kum , kömür , renkli topraklar , küçük minyatür eşyalar da gerekli olan malzemeler arasında. Ayrıca küçük cımbız veya maşa, bitkilerimizi rahatlıkla yerlerine koyabilmemizi sağlayacaktır. Malzemelerimizi de saydığımıza göre artık yapımına geçebiliriz.

teraryum yapımı

Teraryum Yapımı

İlk olarak fanusumuzun en alt kısmına çakıl taşlarımızı yerleştiriyoruz. Çakıl taşları zeminde biriken suyu neme çevirir , köklerin çürümesini önler ve aynı zamanda birazdan koyacağımız toprak için temel olur. Ben tabanıma çakıl taşı koymadan yapsam olmaz mı? Hayır olmaz, yoksa tabanımızı çamura çevirmiş oluruz. Üzerine karbon kömüründen döküyoruz. Bu ise teraryumun içindeki zararlı maddeleri emmeye yarayacak ve bitkilerimizin uzun yıllar yaşamasını sağlayacak. Ardından torfu ekliyoruz ve eğer varsa içine bir miktar ponza taşı karıştırabiliriz. Ponza taşları zeminde hava boşluğu yaratarak bitkilerin nefes almasına olanak sağlayacaktır. Şimdi sıra geldi o minik canlılarımızı yerleştirmeye.. Torfun aralarını küçük küçük açıyoruz ve bitkilerimizi sarsmadan,onların köklerine zarar vermeden açtığımız aralara yerleştiriyoruz. Bunu yaparken yukarıda bahsettiğim cımbızlardan ve maşalardan yararlanabilirsiniz. Geriye kalan ise tamamen hayalgücü ve tasarım… İster dal parçalarıyla orman görüntüsü verebilirsiniz; ister minyatür eşyalarla bir ev bahçesi, ister renkli kumlarla deniz kenarı veya kumsal yapabilirsiniz.

Peki bu eşyaları,bitkileri,fanusu nereden bulacağım? Bulunduğunuz bölgedeki çiçek evlerinden,akvaryumculardan temin edebilirsiniz veya tabi ki elimizin altında olan binlerce internet sitesinden bu malzemelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Düşük maliyetle yaptığınız bu akvaryumları çevrenizde duyurabilir, internet sitesi açarak veya daha kolay yoldan instagram hesabıyla kendi teraryum görsellerinizi yüklediğiniz sayfanızda satışını yapabilirsiniz.

Şuanda teraryum fiyatları çiçek evlerinde ortalama 150-800 tl arasında değişiyor ve bunun size olan maliyeti oldukça düşük. Ufak bir malzeme fiyat araştırması yapanlar ne kadar karlı satış yapabileceklerini göreceklerdir. Herkesin oldukça beğendiği bu teraryumlar neden sizin ürünüz olmasın? Haydi… Sıra sizde!

 

Leave a Reply